جک پارکینگ

6 اصل مهم درنصب و نگهداری جک درب پارکینگ

5/5 - (1 امتیاز)

مهمترین اصل نگهداری جک پارکینگ که طول عمر جک های را بالا برده وعمر مفید آنها را افزایش داده که سالهای سال بدون دغدغه بتوانید از دربهای برقی استفاده نموده و درنگهداری جک درب پارکینگ مهم بوده، نصب صحیح، استفاده درست وسرویس ونگهداری آن می باشد که چند مورد از اصلی ترین موارد را یادآوری می شویم.

البته خرید جک پارکینگ مناسب ومعتبر وعدم استفاده از جکهای نامعتبر بسیار مهم است.

نگه داری جک درب پارکینگ


1-نصب بازوها

معمولا هر دربی با توجه به عرض وسنگینی وشرایط کارگذاری درب، نصب بازوها جک آن متفاوت می باشد ویک نصاب حرفه ای به این مولفه ها خوب دقت می نماید. محل دقیق نصب بازو با توجه به شرایط درب (ارتفاع وعرض) با هم فرق داشته ونصب جک درب پارکینگ بصورت اصولی بیشترمشکلات را حل می کند.

برای دربهای معمولی جک بین دولولا (بالا وپایین) نصب می گردد وجهت درب هایی که ارتفاع بیشتری دارند و از سه لولا استفاده می گردد هم جک بین لولای اول ودوم از پایین نصب می گردد که باز به اندازه ارتفاع مربوط می باشد و در دربهای زیر 2 متر ارتفاع بالاتر از60 سانتیمتر از کف (پایین درب) نصب می شود.

برای درب هایی که درب عابر در درون آن قرار دارد ، بازو را نمی توان در وسط درب نصب نمود و باید روی چهار چوب بالای درب نفررو (عابر) نصب شده یا از جکهای دایم خلاص استفاده شود.

فاصله ناودانی تا چهارچوب درب و نصب یراق آلات پایه وسر جک با توجه به طول درب و زاویه باز شو متغیر می‌باشد. بدین صورت که برای دربهای معمولی (زیر دو متر هر لنگه ) ازناودانی ۸ به طول ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر استفاده می شود و برای دربهای بیشتر از ۲ متر (هرلنگه) ازناودانی با طول بیش از ۲۰ سانتی متر استفاده می گردد.

زاویه نصب پایه جک بسیارمهم است ودرصورت عدم رعایت فاصله مورد نظر،ممکن است دربها کامل بسته نشده وبه موتورجک فشار بیشتر وارد می شود.

هرچه عرض درب بیشتر باشد، فاصله افقی وعمودی نصب پایه های جک بیشتر واز پایه جک (ناودانی ) بلندتری باید استفاده شود.

دردربهای با عرض هرلنگه زیر 2 متر از جکهای بازو کوتاه یا 400 و برای دربهای با عرض بالاتر از 2 متر برای هرلنگه ازجکهای بازو بلند یا 600 می بایست استفاده کرد.

البته برخی از برندها مانند میلان ، وی تو ، کامفورت و….جکهایی با طول بازوهای 500 نیز تولید کرده اند که مناسب برای دربهای تا هرلنگه 2/20 می باشند وبرای عرض های بالاتر باید از بازوی 600 استفاده کرد.

اصول نگه داری از جک پارکینگ

ناگفته نماند که اکثر شرکتهای تولید کننده جک بروشور رعایت این فواصل را در پک جک قرار می دهند.


2-تنظیم صحیح بازو

برای نگهداری جک پارکینگ این نکته بسیار مهم است که در زمان نصب سرجک و ته جک حتماً باید پارامترهای مورد نظر نصب که درداخل بسته های جکها وجود دارند را رعایت وحتما برای نصب صحیح از تراز استفاده شود، چرا که اگر بازو تراز نباشد یکی ازنشانه های آن به صدا درآمدن موتورها (صدای نامتعارف) که نشان ازفشاربه موتور می باشد به گوش می رسد.از دیگر نشانه های آن سخت بسته شدن درب یا کامل بسته نشدن درب و کج شدن میله ماردون می باشد.

البته مهم است که درب افتادگی و گیر نداشته باشد و به راحتی باز و بسته شود.

3-روغن کاری

برای نگهداری جک پارکینگ لولاهای درب به صورت ماهانه روغن کاری گردد به طوری که به راحتی و با کوچکترین حرکت دست باز و بسته شوند.برای روغنکاری لولاها ازاسپری و روغنهای روانکاری با ویسکوزیته نسبتا بالا استفاده شود بهتر می باشد.
جک های بازویی الکترومکانیکی : موتور این جک ها درون آنها از گریس استفاده می شود که بهتر است این گریس کاری توسط تعمیرکاران مجرب وماهرانجام گردد.استفاده از گریس مرغوب بسیار موثر می باشد.

برخی از مصرف کنندگان به بازوها گریس می زنند که این کار اشتباهی می باشد.
جک های پارکینگ هیدرولیکی: سیستم این جکها به جای استفاده از چرخ دنده و موتورهمانند جک های الکترو مکانیکی از یک هیدروموتور استفاده میشود که جک با فشار روغن درون آن شروع به باز و بستن درب می نماید.

نگهداری جک پارکینگ کاردشواری نیست فقط کمی دقت وحوصله لازم است که باتوجه به هزینه های بالای امروزی امری منطقی می باشد.

نصب مدار فرمان در جای مناسب و به دور از گرد و غبار و نور مستقیم خورشید و استفاده از واشر بر روی درب مدار می تواند از ورود گرد و غبار و حشرات به درون آن جلوگیری نماید.

درمناطقی که رطوبت بالاست مانند شهرهای شمالی وجنوبی توصیه می گردد درون جعبه مدارفرمان ژل سیلیکا گداشته شود که رطوبت را می گیرد ومدار کمتر دچار زنگ زدگی می شود.درصورت در دسترس نبودن می توانید مقداری نمک دردستمال کاغذی قرارداده که همان کار را انجام می دهد.

نگهداری جک درب پارکینگ

4-عایق کاری

توصیه می گردد بازوها در معرض نور مستقیم خورشید( خصوصاً در مناطق گرم و خشک و شهرهای جنوبی) نباشند و از یک سایه بان روی درب ها خصوصاً دربهای حیاط استفاده شود.
از شستشوی مستقیم بازوها به شدت پرهیز گردد.
برای نگهداری جک پارکینگی در زمستان و مناطق سردسیر بهتر است بازوها با پشم شیشه جهت عدم یخ زدگی پوشیده گردد.

5-نگهداری از چشمی یا سنسور

چشم ها با توجه به اینکه بیرون درب نصب می گردند همیشه در معرض گرد و غبار، آب باران و نور خورشید قرار دارند که همیشه رو کش آن باید تمیز گردد زیرا در صورت کثیف بودن سنسورها به خوبی عمل نمی کنند.
توصیه می گردد از چشمی های 180 درجه برای نصب استفاده گردد. لازم به یادآوری است که چشمی ها دردونوع ثابت و180درجه تولید می شوند.

محل نصب چشمی ها ازکف بین 50 تا 60 سانتیمتر نصب شده وچون یکی از چشمی ها فرستنده ودیگری گیرنده می باشد باید روبروی هم نصب گردند تاعملکرد بهتری داشته باشند.

در برخی مواقع که چشمی درمعرض مستقیم نورخورشید بوده به مرور زمان خطا داده ودرب درموقع بسته شدن چشمی خوب عمل نمی کند که پیشنهاد می شود روی چشمی ورق نصب گردد که حالت سایبان بوده وسنسور درمعرض مستقیم نورخورشید نباشد.

نگهداری جک درب پارکینگ

6-سیم و کابل ها

بازدید و چک کردن ماهانه سیم ها و کابل ها به منظور عدم قطعی ، فرسودگی ونوسانات برقی در نگهداری جک درب پارکینگی مهم می باشد چرا که این اشکالات می تواند موجب آسیب به مدارفرمان وبازوها گردد.

جمع بندی نکات مهم نگهداری جک پارکینگ

 • علاوه بربازدید سیم وکابل ها بررسی جوشهای یراق آلات هم نکته مهمی می باشد.
 • نصب جک درب پارکینگ به صورت اصولی وتوسط متخصصان این کار یکی از عوامل مهم در بالا بردن کارایی می باشد
 • نگهداری جک درب پارکینگی (بصورت صحیح)موجب کارآیی بهتر وبالا رفتن عمر جک می شود.
 • میزان تردد جکها هم مهم است جکهای الکترومانیکی بهتر است درساعت بیش از 20 بار بازو بسته نشوند چرا که بازوبسته شدن بالا موجب داغ شدن موتور این نوع جکها می شوند.
 • اگر از جکهای الکترومکانیکی برای تردد بالا استفاده می کنید بهتر است درساعت اوج تردد دربها برای مدتی باز باشند تا ازگرم شدن موتور جلوگیری بعمل آید.
 • از قابلیت دو سرعته جکها استفاده گردد.
 • به هیچ وجه برروی مدار فرمان،چشمی ها وبازوها آب گرفته نشود تا موجب آسیب به بردهای چشمی ومدارفرمان نشده وسیم پیچی داخل بازوها دچار زنگ زدگی نگردد.
 • برای امنیت بیشتر و پیشگیری از آسیب به جکها براثر ضربات ناشی از برخورد خودر و… که به درب وارد شده، پیشنهاد می گردد ازقفل برقی استفاده شود.
 • ازبرندهای معروف دارای گارانتی واز فروشگاهای معتبربا توجه به وجود جکهای متفرقه فراوان در بازارخریداری گردد.
 • باز و بسته شدن خودکار بر روی مدارفرمان برای جکها تعریف شود تا درمواقع فراموشی بعد از تایم مشخص شده دربها بسته گردند.
 • باتری ریموتهای درب به موقع تعویض گردند.
 • درمواقعی که جک با مشکل مواجه می شود بیش از حد آن را باز و بسته نکنیم چرا که این کار موجب داغ شدن موتور بازوها شده ومشکل را بیشتر می کند.
 • صداهای نامتعارف بازوها برایتان مهم باشد.

10 تا از بهترین جکهای پارکینگی ایرانی

10تا ازبهترین جکهای درب پارکینگی خارجی


برای مشاوره رایگان جهت نصب جک درب پارکینگ و خرید جک پارکینگ با همکاران ما در نوین هاوس در تماس باشید.

2 دیدگاه در “6 اصل مهم درنصب و نگهداری جک درب پارکینگ

 1. میثم گفت:

  سلام توضیحات جالب وخوبی بود

  1. نوین هاوس گفت:

   سلام خوشحالیم که مطالب برای شما مفید واقع شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *